MENÜ
Fogyinfo
Ne add át magad a fáradtságnak! Az erőd meg fog felelni a vágyaid mértékének.

 

 Atkins-diéta             241.gif             

 

 Az alacsony szénhidráttartalmú vagy szénhidrátmentes diéták hirtelen fogyás cjából való alkalmazása az 1800-as évekre vezethető vissza, bár a gyakorlat bizonyára ennél is sokkal korábbi.

Az Atkins-diéta már közel 50 éve létezik. Mégis szélesebb körben csak akkor lett ismert, amikor a sajtó állandóan arról írt, hogy Jennifer Aniston ezt a diétát kezdte alkalmazni.

A diétát Dr Robert Atkins alkotta meg még az 1960-es években, és inkább életmódváltásként, mint diétaként hirdette, a kórosan elhízottakat ezzel a módszerrel próbálta kórházban lefogyasztani.

A legújabb Atkins étrend öt különböző táplálkozási szabályt fogalmaz meg: magas fehérje- és rostfogyasztást, kiadós vitamin-, és ásványianyag-bevitelt, a transzzsírok elhagyását és kevés cukor engedélyezését. Az igaz, hogy végig mozgásra buzdít, de a magas fehérje- és alacsony szénhidráttartalmú étrendre összpontosít.

A diéta ellenzői szerint a magas fehérje- és alacsony szénhidrátbevitel hosszú távon könnyen érrendszeri megbetegedésekhez, cukorbetegséghez vagy magas vérnyomáshoz vezethet, míg mások szerint az Atkins-diéta már rövidtávon sem egészséges.

Fontos, tinédzserek, vesebetegek, szív- és érrendszeri betegséggel küszködők vagy különleges ellátásba részesülők konzultáljanak belgyógyásszal.

 

Az Atkins-diéta négy szakaszból áll.
Az első pár hét a bevezetés szakasza, amelyben megindul a fogyás.. Ebben a szakaszban napi 20 g szénhidrát fogyasztása engedélyezett, bőséges zsír és fehérjefogyasztás mellett.
A fogyás mértéke kb. heti 2- 2,5 kg ebben a szakaszban.

Amit nem szabad enni: gyümölcs, kenyér, főtt tészta, gabona, keményítőtartalmú zöldség, margarin, olajos magvak és csonthéjasok. Ellenben korlátlanul fogyasztható mindenféle hal, tenger gyümölcsei, szárnyas, vörös hús, tojás, zsíros sajtok, olajok, zsírok, vaj és néhány zöldség, de az utóbbi csak kis mennyiségben. A tejtermékek közül csak sajt, tejföl és vaj fogyasztható.

A kezdeti mellékhatások
Vannak, akik szédülnek az első napokban, vagy fejfájással küszködnek. Fogyassz sok folyadékot és a tünetek enyhülnek. Ha bőséges folyadékbevitel mellett is fennállnak a tünetek,  a szédülés enyhíthető kálium és nátrium bevitellel, a fejfájás pedig a szénhidráttartalom kismértékű növelésével.

Amint a szervezet átáll az új életmódra, a mellékhatások elvileg megszűnnek. Ha nem érzed jól magad a diéta alatt, vagy komolyabb tüneteid vannak, inkább menj orvoshoz, vagy hagyd abba. Nem mindenki számára egyformán alkalmas az első fázis.

A folyamatos fogyás szakasza a következő, a második szakasz. Ebben a szakaszban hetente 5 g- al növelhető a napi szénhidrát mennyisége. Főleg szénhidrátban szegény zöldségek, bogyós gyümölcsök fogyasztásával. A fogyás mértéke kb. heti 1,5 kg.
Ezt a szakaszt addig kell folytatni, amíg kb. 3-5 kg súlyfelesleg marad.

Az előkészítő megelőzés nevet kapta a harmadik szakasz. Ebben a szakaszban a szénhidrátfelvételt heti 10 g-mal kell növelni, főleg kis glikémiás indexű élelmiszerekkel.
Ez a szakasz csak addig tart, amíg a súlyleadás meg nem áll.

A tartós megőrzés – negyedik – szakaszban ezt a szénhidrát mennyiségű (kb. 70-120 g) táplálkozást kell folytatni.
A szénhidrátfogyasztást ne növeljük, mert akkor elkezdünk hízni. Habár a 3. szakasz végére elért szénhidrátmennyiség minden embernél más és más lehet, de még mindig jócskán elmarad az egészséges táplálkozási ajánlásokban szereplő mennyiségtől.

Az Atkins-diéta gyors kezdeti fogyást okoz, így hatékony indulás lehet más fogyókúrás étrendek elkezdése előtt is.

 

Az Atkins-diéta egyik nagy hátránya, hogy az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozási ajánlások szerinti 55-15-30 % szénhidrát – fehérje – zsír arány megbomlik, és nagymértékben eltolódik a zsírok és a fehérjék javára. Sokan abban a tévhitben élnek, hogy az a legcélravezetőbb a fogyás sikerének elérésére, ha valamelyik táplálékfajtát, illetve tápanyagot kiiktatják az étrendjükből. Ez azonban helytelen gyakorlat, hiszen minden tápanyagra szüksége van a szervezetnek, s ha valamelyiket száműzzük, az lehet, hogy hamar testtömeg csökkenést eredményez, azonban a többi tápanyag nagyobb arányban fog szerepelni az étrendben, s ez hosszú távon egészségkárosodást eredményezhet.

Mielőtt belekezdenénk az Atkins-diétába, vegyük figyelembe a lehetséges következményeket:

-          kiszáradás: ha elnyúlik a diéta, a jelentős vízveszteség nem túl előnyös a szervezet számára

-          veseproblémák: ez a szerv nagy nyomás alatt van, amikor megpróbálja megsemmisíteni a szervezetben fellelhető ketonokat

-          vérketonszint: a húhysav túltermelődéséhez vezet, ami rizikófaktor a köszvény és a vesekő kialakulásában

-          kalciumveszteség: ha sokáig fennáll, felgyorsíthatja a csontritkulás kialakulását,és a csontok törékennyé válnak

-          emésztési zavarok: a teljes kiőrlésű gabonafélékből, zöldségekből és gyümölcsökből származó élelmi rostok hiánya megzavarhatja az emésztőrendszer szabályozását és indirekt módon székrekedést és más bélproblémát okozhat

-          korlátozott élelmiszer választási lehetőségek: az unalmas étrend miatt, ha leállunk a fogyókúrával, a leadott súly visszakúszhat

-          nélkülözés: sokan majdnem lehetetlennek tartják, hogy csökkentsék a rizs, a kenyér, a gabonafélék, a tésztaételek, a gyümölcsök és édességek fogyasztását, vagy hogy egyenesen felhagyjanak vele.

 

http://www.dietazom.hu/nepszeru-dietak/atkins-dieta/

 

Asztali nézet